VIDEO: Pavļuts: Latvijas valdība negatavo lielo “lokdaunu” uz Jauno gadu

“Nē, negatavojam, nav šāda lēmuma. Redziet, viss būs atkarīgs no tā, kāda būs mūsu rīcība svētkos, kā mums veiksies ar jaunu inficēšanās gadījumu ierobežošanu un, galu galā, kas notiks slimnīcās. Slimnīcās šobrīd situācija ir stabilizējusies, jāsaka gan – tāds neliels brīdinājums, ka šis inficēšanās kritums faktiski tagad ir apstājies, vairs nekrīt. Redzēs, vai ies uz augšu vai drusciņ uz leju, bet tas lielais kritums, ko izraisīja mājsēde, šobrīd faktiski ir izsmelts, tagad jautājums, kā mēs pavadīsim svētkus.”

Pavļuts piebilda, ka minēto iemeslu dēļ aicina visus cilvēkus Latvijā svētkus pavadīt prātīgi, un, satiekot savus mīļos un tuvos, būt piesardzīgiem un rūpīgi izvērtēt, kurp doties. Šāda rīcība varētu dot labu pamatu, lai pēc 11. janvāra ārkārtas situāciju varētu izbeigt un virkni prasību attiecībā uz Covid-19 ierobežojumiem mīkstināt, publisku vietu apmeklēšanā saglabājoties dalībai “zaļajā” un “sarkanajā” zonā. Jāņem gan vērā, ka nevakcinētajiem cilvēkiem joprojām arī turpmāk saglabāsies stingrāki ierobežojumi.

Pavļuts teica, ka patlaban jaunu, ievestu omikrona gadījumu Latvijā nav – tādi joprojām ir septiņi, bet kopumā Latvijā rēķinās ar 12 aizdomās turamiem vai apstiprinātiem inficēšanās ar jauno Covid-19 paveidu gadījumiem, no kuriem pieci ir tādi, kas ir inficējušies no tiem, kas ir atbraukuši no ārvalstīm – Zviedrijas, Norvēģijas, Lielbritānijas. Taču tiek veikta pamatīga epidemioloģiska kontrole, lai tālāk Dienvidāfrikas paveids neizplatās.

Vienlaikus Pavļuts atgādināja, tā kā ir virkne valstu, kuru iekšienē omikrons aktīvi izplatās, no šodienas lidostā “Rīga” tiek ieviesta aktīvāka Covid-19 testēšana – katru dienu vairāki reisi tiks pārbaudīti pilnībā. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) esot izveidojis valstu sarakstu, kurās vīruss pamanīts un no šo valstu saraksta atbilstoši algoritmam lidostā tiks izvēlēti reisi pastiprinātai testēšanai. Joprojām testēšanās ir brīvprātīga, taču pēc lidostas amatpersonas norādījuma kādas personas vai reisus var testēt pastiprināti. No valstu saraksta, kurās omikrons pastiprināti izplatās, ienākošajiem reisiem mainīgā secībā četras līdz sešas reizes dienā tiks testēti cilvēki.

Ministrs skaidroja, ka vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš varētu būt trīs mēnešus ilgāks nekā laiks, kad jādodas pēc balstvakcīnas, kas “Janssen” ir divi mēneši, “AstraZeneca” – pieci mēneši, bet “Pfizer/Biontech” un “Moderna” – seši mēneši. Attiecīgi vakcinācijas sertifikātiem varētu būt atšķirīgi derīguma termiņi atkarībā no vakcīnas. Tas arī nozīmētu, ka Latvijā vakcinācijas sertifikāts būtu spēkā īsāku termiņu nekā citviet Eiropas Savienībā, kur tas ir derīgs deviņus mēnešus.

Lēmumu par vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu Pavļuts cer valdībā pieņemt līdz Ziemassvētkiem, lai jau no 1. februāra ar nopietnu pārejas periodu šāds regulējums varētu stāties spēkā.

Taujāts, cik operatīvi Latvijas valdība spēs reaģēt ar izmaiņām, ja tādas būs nepieciešamas, Pavļuts pauda pārliecību, ka Latvijas valdība jau operatīvi reaģē šādās situācijās. “Mēs varam pieļaut, ka, ja būs kāda jauna informācija, Latvijas valdība rīkosies operatīvi,” viņš pauda.Komentējot situāciju Eiropā, viņš teica, ka saslimstības viļņi ir dažādi. Laikā, kad Baltijas valstīs, tajā skaitā Latvijā, saslimstības ar Covid-19 līkne kāpa augšā, daudzviet citur Eiropā situācija bija stabila. Taču tagad, kad Baltija samazinājusi savus rādītājus, virknē citu valstu vidējie Covid-19 izplatības rādītāji ir ļoti augsti.

Viņš arī pastāstīja, ka vakcīnām pret Covid-19, kas speciāli paredzētas bērniem, vajadzētu būt pieejamām jau šonedēļ. Taču joprojām nav plānots uzstāt uz bērnu obligātu vakcināciju – šī lēmuma pieņemšana tiks atstāta bērnu vecāku un bērnu ziņā. Tomēr Pavļuts atgādināja, ka speciālisti rekomendē vakcinēties pret Covid-19 bērnus ar smagām saslimšanām.

Video skatāmies zemāk!

VIDEO:

https://tv3play.skaties.lv/goTo/3669506/?recommendationAutoplay=true&autoplay=true&utm_source=skaties.lv&utm_medium=embed

Avots