VIDEO: Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības

Ieva ir viena no dzīvokļu īrniecēm daudzstāvu namā Rīgā, Firsa Sadovņikova ielā 37. Tomēr jau kopš Līgosvētku nedēļas teju visiem mājas iemītniekiem jādzīvo neapskaužamos apstākļos.

“Mēs esam pilnīgi bez elektrības! Mums nav vispār nekā.

Tā kā lielākajai daļai viss ir ar elektrību – plīts, boilers. Mums nav tā, ka mums ir siltais ūdens. Mums visiem ir elektriskie boileri. Mums nav arī siltā ūdens. Mēs visi mazgājamies tagad aukstos ūdeņos, visiem ir iekaisuši kakli,” stāsta Ieva, kura šobrīd dzīvo bez elektrības.

Kaimiņiene Gunta gan radusi pagaidu risinājumu, tas gan nav īsti drošs. Proti, mājas otrajā korpusā, kurā tomēr ir elektrība, dzīvo Guntas meita. Un tad pieņemts lēmums no meitas dzīvokļa līdz Guntas miteklim novilkt pagarinātāju.

“Atļaujos izmazgāt drēbes, uzlādēt telefonu un ieslēgt internetu, lai būtu vismaz kaut kādi sakari ar ārpasauli. Bet pārējais… Ēst uztaisīt nevar. [..] Ciešamies! Neesam mēs vienas dienas cilvēki – saldētavās bija pārtika, kas tagad jau ir izmesta miskastē,” saka Gunta, kura radusi nedrošu pagaidu risinājumu.

Visi dzīvokļi nama pirmajā korpusā ir bez elektrības. Skaitītāji stāv uz vietas jau vairākas nedēļas. Daži iemītnieki uz laiku jau pārcēlušies pie radiem, draugiem, bet citi nakšņo viesnīcās. Visi kā viens tomēr uzskata, ka situācija nudien nav pieņemama.

“Lai nesabojātu kaimiņu kabeli, tu vari pieslēgt – vai nu boileru, vai televizoru, vai kaut ko citu, bet dzīvo bez gaismas. Piedevām visiem mūsu kāpņutelpā nav gāzes pieslēguma. Mums visiem ir elektriskās plītis. Un mums ir jāgatavo ēdiens. Bet pats trakākais, – mums šeit ir ģimenes ar bērniem. Pa vienam, pa diviem maziem bērniem. Un bērni ir jāmazgā,” teic Aleksandrs, kurš šeit dzīvo 15 gadus.

Ieva arī atklāj, ka reizi nedēļā ar ģimeni dodas uz Rīgas autoostu, lai nomazgātos dušā siltā ūdenī.

Katra reize vienam cilvēkam gan maksā 4,50 eiro. Savukārt mobilos telefonus Ieva lādē tirdzniecības centrā “Mols”. Runājot par pārtiku, rīdziniece norāda, ka piespiedu kārtā nākas ēst sausās zupas, jo katru dienu iet uz kafejnīcu nav iespējams – dārgi.

Kā skaidro iedzīvotāji, elektrības sadalnes skapis atrodas kaimiņu nama pagrabā. Bez elektrības palikušie īrnieki ir vairāk nekā pārliecināti, ka 39. nama saimnieki apzināti atslēguši elektrību.

Tā māja Sadovņikova ielā 39 ir tajā pusē. Un tai mājai, firmai “Eiromāja”, pieder arī jaunbūve, kas atrodas mūsu mājas otrā pusē. Un tas konflikts 2014. gadā bija par to, ka firma piedāvāja mūsu mājas īpašniekam nopirkt šo namu. Es domāju, ka mēs viņam esam kā traucēklis un viņi šādā veidā atslēdza elektrību, ar domu, ka izvāksies īrnieki, īpašnieks zaudēs ienākumus un būs spiests pārdot māju.

37. nama īpašnieks Nikolajs gan uzsver, ka līdz šim attiecības ar kaimiņmājas saimniekiem bijušas labas, taču tagad viss esot mainījies.

Pagrabā atrodas vairāki sadalnes skapji – jaunākie no tiem paredzēti 39. namam un jaunbūvei kā pagaidu pieslēgums. Taču 37. mājai atvēlētais skapis palicis neskarts, jo kaimiņmājas saimnieks Nikolajs it kā neesot vēlējies to atjaunot.

Nevēloties uzņemties atbildību par ugunsdrošības riskiem, 39. nama pārvaldnieks pieņem lēmumu par elektrības padeves atslēgumu. Arī “Sadales tīkla” darbiniekiem, kas vēlējās pārbaudīt elektropieslēgumu, sastapās ar sarežģījumiem.

Tagad 37. nama saimniekam Nikolajs ir tikai viena izeja – jāizveido neatkarīgs elektrības pieslēgums, kas ir visai laikietilpīgs process.

Abu īpašumu saimnieku starpā gan ilgāku laiku valdot konflikts, kas saistīts ar teritorijas attīstību, un tiek lietotas dažādas metodes, lai kaitētu viens otram, taču cietēju lomā ir un paliek māju iedzīvotāji.

“Sadales tīkls” jau esot nosūtījis nepieciešamos dokumentus abu namu pārstāvjiem, taču elektrība vēl joprojām neesot pieslēgta.

Savukārt Nikolajs atzina, ka jau notiekot darbi, lai elektrību pieslēgtu no citas kaimiņu mājas. Pārējās nesaskaņas abu īpašumu valdītāju starpā gan vēl turpinās.

LA.lv