Noteikumi paredz vienkāršot epidemioloģisko prasību regulējumu, lai tas būtu vieglāk uztverams, vienlaikus nosakot pienākumu konkrētu profesiju pārstāvjiem obligāti vakcinēties pret Covid-19, kā arī palielinot pakalpojumu skaitu, ko iespējams saņemt tikai ar Covid-19 drošības sertifikātiem vai testiem.
Ar jauno regulējumu noteikts pienākums obligāti vakcinēties konkrētām profesijām – izglītībā strādājošajiem, tai skaitā pirmsskolas izglītības, pamatizglītības un vidējās izglītības un augstākās izglītības pakāpē nodarbinātajiem, neformālās izglītības un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmās nodarbinātajiem, koledžās un augstskolās studējošajiem, kā arī pakalpojumu sniedzējiem, kas līgumattiecību izpildes laikā pakalpojuma sniegšanas vietā nonāk saskarē ar izglītojamiem.
Tāpat prasība noteikta arī veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, tostarp arī aptieku darbiniekiem, kas strādā ar klientiem, kā arī ilgstošā sociālajā aprūpē strādājošajiem.
Noteikumos atrunāts, ka Covid-19 testus turpmāk drīkstēs veikt arī poliklīnikas, slimnīcas un citas ārstniecības iestādes. Tāpat turpmāk par pilnu vakcināciju vairs neatzīs tikai vienas “AstraZeneca” saņemšanu.
Vienlaikus ar jauno regulējumu visi pakalpojumi iekštelpās, atskaitot pirmās nepieciešamības, piemēram, pasta pakalpojumi vai ārstniecības pakalpojumi, turpmāk būs sniedzami tikai drošajā vai daļēji drošajā zonā, kas paredz sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu vai negatīva testa rezultātu.
Vienlaikus ar regulējumu netiek grozīti noteikumi tirdzniecības sfērā – arī turpmāk visus tirdzniecības pakalpojumus varēs saņemt nedrošajā zonā. Ministru kabineta sēdē veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzina, ka ierobežojumi tirdzniecībā būtu nepieciešami, par tiem tuvākajā laikā paredzēts vienoties ar Ekonomikas ministriju (EM).
Drošajā zonā pakalpojumus turpmāk varēs saņemt arī ģimenes ar bērniem, ievērojot drošības prasības par masku vilkšanu un distancēšanos starp dažādu mājsaimniecību pārstāvjiem.
Privāta pulcēšanās ar jauno regulējumu netiek ietekmēta – arī turpmāk nedrošajā zonā iekštelpās varēs tikties 20 personas, kamēr ārā – līdz 50 cilvēkiem.
Tāpat darba devējs var noteikt darbiniekiem vakcinācijas prasību, ja darbinieks strādā tiešā saskarsmē ar klientiem, tiešā saskarsmē ar citiem darbiniekiem, kā arī vakcinācijas fakts ir nepieciešams uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.
Pēc 15. novembra izglītības nozarē strādājošie darbu klātienē varēs turpināt tikai ar Covid-19 drošības sertifikātu
Līdz 15.novembrim mācības, izņemot augstskolās un koledžās, un bērnu uzraudzību klātienē varēs sniegt arī personas, kas pēdējo 48 stundu laikā ir veikušas Covid-19 RNS testu, pēdējo sešu stundu laikā veikušas antigēna testu vai veikušas rutīnas skrīninga testu, un tas ir negatīvs.
Koledžās un augstskolās studiju programmas nemainīgi turpinās īstenot tikai epidemioloģiski drošā vidē, proti, tiki ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Līdz novembra vidum izglītības iestādes turpinās organizēt nodarbināto testēšanu sadarbībā ar laboratoriju, kura veic Covid-19 testus, un nodos attiecīgajai laboratorijai nodarbināto datus.
Vienlaikus valdība noteikusi pienākumu obligāti vakcinēties konkrētām profesijām – izglītībā strādājošajiem, tai skaitā pirmsskolas izglītības, pamatizglītības un vidējās izglītības un augstākās izglītības pakāpē nodarbinātajiem, neformālās izglītības un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmās nodarbinātajiem, koledžās un augstskolās studējošajiem, kā arī pakalpojumu sniedzējiem, kas līgumattiecību izpildes laikā pakalpojuma sniegšanas vietā nonāk saskarē ar izglītojamiem.
Izglītības darbinieki, kuri ir sākuši vakcinācijas procesu ar kādu Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu, bet to nav pabeiguši, tiks nodrošināti ar valsts apmaksāts rutīnas skrīningu līdz 15.novembrim. Savukārt izglītības nozarē strādājošie, kas nebūs sākuši vakcināciju pret bīstamo vīrusu, no 11.oktobra līdz 15.novembrim rutīnas skrīningu segs no saviem personīgajiem līdzekļiem.
Samazina pie viena galdiņa atļauto personu skaitu ēdināšanas iestādēs daļēji drošā vai nedrošā vidē
Ēdināšanas pakalpojumus, tāpat kā līdz šim, var sniegt un saņemt epidemioloģiski drošā vidē, ja gan personāls, gan apmeklētāji ir ar Covid-19 sertifikātu, kas apliecina pilnu vakcināciju vai pārslimošanas faktu pēdējo sešu mēnešu laikā. Telpā atrodoties tikai šīm personām, nav paredzēta nekāda papildus drošības pasākumu ievērošana.
Savukārt ēdināšanas iestādēs, kas strādā daļēji drošā epidemioloģiskajā vidē, kur pakalpojumus bez personām ar vakcinācijas vai pārslimošanas Covid-19 sertifikātiem saņem arī iedzīvotāji ar negatīvu Covid-19 testa sertifikātu un bērni līdz 12 gadu vecumam bez sertifikātiem, paredzēti vairāki ierobežojumi, tajā skaitā noteikts ierobežojums maksimālajam cilvēku skaitam, kas var atrasties vienlaikus pie galdiņa.
Papildus, jaunie noteikumi paredz iespēju bērniem no 12 gadu vecuma uzrādīt testēšanas sertifikātu vai laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu.
Iepriekš noteikumi paredzēja, ka iekštelpās pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā desmit pilngadīgas personas, neskaitot nepilngadīgus bērnus, bet ne vairāk kā 20 personas kopā. Savukārt līdz ar izmaiņām iekštelpās pie viena galdiņa varēs atrasties ne vairāk kā sešas pilngadīgas personas, neskaitot nepilngadīgus bērnus, bet ne vairāk kā 10 personas kopā.
Savukārt ārtelpās ēdināšanas pakalpojumus gan iepriekš, gan arī turpmāk būs ļauts saņemt epidemioloģiski nedrošā vidē – personām bez sadarbspējīga Covid-19 sertifikāta vai negatīva testa, bet arī šajā gadījumā pie viena galdiņa atļauto apmeklētāju skaits samazināts no 30 līdz 10, ļaujot pie galdiņa atrasties ne vairāk kā sešām pilngadīgajām personām un četriem bērniem.
Gan iekštelpās, gan ārtelpās epidemioloģiski daļēji drošā vai nedrošā vidē joprojām jānodrošina vismaz divu metru distance starp pie dažādiem galdiņiem sēdošajām personām, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.
Vienlaikus grozījumos noteikts, ka bērni, kas neatbilst vakcinētas vai pārslimojušas personas statusam, epidemioloģiski drošā vidē var saņemt ēdināšanas pakalpojumus pilnībā vakcinētas vai pārslimojušas pilngadīgas personas pavadībā, ja pie viena galdiņa atrodas līdz 10 personām, un tiek nodrošināts pusotru metru attālumu starp galdiņiem, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena. Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav jāuzrāda tests vai sertifikāts, savukārt bērni no 12 gadu vecuma var uzrādīt negatīva Covid-19 testa sertifikātu vai laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu.
Papildus grozījumi nosaka, ka publiskās ārtelpās, saņemot pakalpojumus vai apmeklējot pasākumus, kur ir intensīva cilvēku plūsma, un publiskās iekštelpās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, tiek lietota sejas maska, ja šajos noteikumos nav noteikts citādi. Šī prasība gan netiek attiecināts uz epidemioloģiski drošo vidi.
Samazina sporta treniņos vienai personai paredzamo telpas platību
Turpmāk sporta treniņos vienai personai būs jāatvēl 15 kvadrātmetri līdzšinējo 25 kvadrātmetru vietā, paredz Ministru kabineta šodien pieņemtie jaunie noteikumi “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.
Publiskās lietošanas peldbaseinos ūdens virsmas platība uz vienu personu samazināta no 15 kvadrātmetriem līdz 10 kvadrātmetriem.
Savukārt nemainīgi saglabāta prasība par sešu kvadrātmetru nodrošināšanu vienai personai, kura apmeklē peldētapmācības. Ja treniņu apmeklēs vienas izglītības iestādes vienas klases izglītojamie vienā treniņgrupā, tad noteiktais ierobežojums par telpas vai ūdens virsmas platību netiks piemērots.
Sporta treniņi iekštelpās individuāla apmeklējumā vai grupās, kā arī sporta treniņi āra grupās varēs notikt epidemioloģiski drošā vai epidemioloģiski daļēji drošā vidē, proti, sporta treniņos varēs ierasties gan ar Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu, gan personas ar negatīvu Covid-19 testu.
Regulējumā nemainīgi saglabāta prasība, ka grupu treniņos vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti varēs pulcēties ne vairāk kā 20 personas. Ja to pieļauj attiecīgās sporta treniņu norises telpas platība, būs jānodrošina, ka dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski nepārklājas, kā arī jānodrošina to darbības atsevišķu uzraudzību, lai vienlaikus var norisināties vairāku treniņgrupu darbs.
Saglabāta prasība arī par to, ka iekštelpu sporta norises vietas apmeklējuma laikā jāievēro divu metru distance, izņemot sporta treniņa telpu, kurā notiek treniņprocess. Nodarbības laiks nedrīkstēs pārsniegt 90 minūtes un piepildījums ģērbtuvēs – līdz 25%.
Sporta treniņā nedrīkst piedalīties personas, kuras nav tieši iesaistītas tā organizēšanā un norisē, tai skaitā izglītojamo likumiskie pārstāvji.
Līdz 17.oktobrim komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensībās, ja tajās izcīnīts Latvijas čempiona tituls pieaugušajiem, kā arī āra sporta sacensībās varēs piedalīties arī personas bez derīga sadarbspējīga sertifikāta.
Ieslodzījuma vietās varēs strādāt epidemioloģiski daļēji drošā vai nedroša vidē
Ieslodzījuma vietas teritorijā varēs atrasties persona, izņemot ieslodzīto, kurai ir Covid-19 vakcinācijas sertifikāts, pārslimošanas sertifikāts vai kura pēdējo 48 stundu laikā pirms ierašanās ieslodzījuma vietā ir veikusi Covid-19 testu un tas ir negatīvs.
Strādājot un sniedzot pakalpojumus epidemioloģiski daļēji drošā vidē, vienai personai ir jānodrošina ne mazāk kā desmit kvadrātmetri no publiski pieejamās telpas platības.
Strādājot un sniedzot pakalpojumus ārtelpās epidemioloģiski nedrošā vidē, ievērojot vispārējās epidemioloģiskās drošības pasākumus, jānodrošina pietiekama pakalpojuma sniegšanas vietas platība, lai pakalpojuma sniedzēji un saņēmēji brīvi varētu ievērot divu metru distanci, nenotiktu drūzmēšanās, kā arī nepieciešams lietot sejas maskas.
Specifiskās prasības saimniecisko pakalpojumu sniegšanai ir attiecināmas uz jebkuriem privātas vai publiskas personas saimnieciskās darbības par atlīdzību ietvaros sniegtiem pakalpojumiem vai veiktiem darbiem. Turklāt prasības ir attiecināmas uz visplašāko pakalpojumu jomu tvērumu, tai skaitā tirdzniecības izstāžu, sporta, kultūras, izklaides un atrakciju, skaistumkopšanas, labsajūtas, finanšu, apsardzes, remonta un citām jomām.