“Pēdējā laikā esam saņēmuši informāciju ne tikai par telefonkrāpniekiem, kas, uzdodoties par bankas darbiniekiem, mēģina izkrāpt klientu internetbankas pieejas vai privātos datus, bet arī krāpniekiem, kuri piedāvā cilvēkiem ātru peļņu, investējot līdzekļus neeksistējošās ieguldījumu shēmās.
Krāpnieki visbiežāk ar potenciālo upuri sazinās telefoniski vai rakstiski, runā krievu valodā un uzmācīgā, pat agresīvā tonī.
Vēlamies atgādināt, ka apzināta bankas pieejas datu nodošana trešajām personām ir aizliegta un tai var būt neatgriezeniskas sekas,” norāda Aleksejs Makarus, Luminor Finanšu noziegumu novēršanas daļas vadītājs.
Īpaša piesardzība jāsaglabā, ja tiek pieprasīts norādīt vai izpaust savu konta numuru un norēķinu kartes datus, piemēram, kartes numuru un CVC kodu, kas norādīts kartes aizmugurē, kā arī internetbankas piekļuves paroles un Smart-ID kodus.
Ja saņemts zvans, SMS, e-pasts ar šādu pieprasījumu vai “pakalpojuma piedāvātājs” lūdz pārņemt kontroli pār datoru, izmantojot kādu no tālvadības programmām, tas jānoraida, jo šādu darbību bankas pārstāvis vai kāds cits likumīgs ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nekad neveiks.
Gadījumā ja krāpnieks izrādījies viltīgāks vai ir aizdomas, ka notikusi krāpšana, un nauda pārskaitīta krāpniekam vai maksājumu kartes, internetbankas dati ir nopludināti, pēc iespējas ātrāk par to jāziņo savai bankai.