“Raudāju un lamājos!” Vientuļai māmiņai Latgalē 1600 eiro elektrības rēķins. Kā tas iespējams?

Vientuļa divu bērnu māte, dzīvojoša Latgalē, saņēmusi ļoti nepatīkamu pārsteigumu – 1600 eiro parāda aprēķinu par elektrību. Vairāki eksperti norāda, ka pie vainas ir nepareizi uzstādīts un no ierindas izgājis ūdens boilers, kas ilgstoši bez mitas sildījis ūdeni, arī citiem mājas iedzīvotājiem. Boileru savulaik uzstādīja pašvaldības namu apsaimniekotājs, kad sievietei ierādīja pašvaldības dzīvoklis.

Lolita ir divu mazu bērnu māte, kura dzīvo pašvaldības ierādītā dzīvoklī Ilūkstes novada Pašulienes ciemā. Sieviete par elektrību maksā izlīdzināto maksājumu. Šogad viņa saņēma pārrēķinu par pārtērēto elektroenerģiju, un rēķins viņu šokēja: ir parādā 1600 eiro. Aprēķinot sanāk, ka sieviete ar diviem maziem bērniem vienistabas dzīvoklī tērējusi ap 600 kilovatiem, kamēr citi kaimiņi 60-80 kilovatus mēnesī.”Es nezinu, ko man darīt! Man nav tādas naudas!” satriekta ir Lolita.

Vairāki meistari norāda, – boilers uzstādīts nepareizi

Sieviete pieaicināja savu paziņu, meistaru no netālās Lietuvas, kurš novērtējis situāciju un secinājis, ka vaina ir nevis elektrības skaitītājā, bet gan ūdens uzsildīšanas iekārtā – boilerā. Arī “Bez Tabu” meistars Andrius, celtnieks ar daudzu gadu pieredzi, apstiprina to pašu.

Andrius
meistars

Tur ir atpakaļgaitas vārsts. Tas nenoslēdz ūdeni. Ūdens uzsilst. Kad pārkarst, ūdeni laiž atpakaļ, uzsildītais ūdens samaisās ar auksto, silto ūdeni laiž visā stāvvadā. Tā nav jābūt. Tādiem gadījumiem tur vajadzīgs vēl viens vārsts [drošības vārsts pie skaitītāja] un jānomaina esošais [pie boilera, kas salūzis]. Iztērēja meitenei elektrību uz ”miljoniem”. Viņa [Lolita] pati tur neko nevarēja sabojāt. Viņa gluži vienkārši nesaprot, jo sieviete. Nav neviena, kurš varēja paskaidrot.

Izrādās, Lolitas īrētajā pašvaldības dzīvoklī boilera uzsildītais ūdens tecējis gan pie kaimiņiem, silts ūdens skalojies arī tualetes podā, visdrīzāk, arī veļasmašīnā. Lolita stāsta, ka pēc pārrēķina saņemšanas no kaimiņienes uzzinājusi, ka viņas dzīvoklī tecējis siltais ūdens, kaut viņai nav boilera un visā mājā ir tikai aukstais ūdens.

“Bez Tabu” uzrunā arī citu, sertificētu ekspertu, kurš arī norāda, ka šāda situācija izveidojas, ja boilers uzstādīts nepareizi. Viņa ikdiena ir labot citu meistaru pieļautas kļūdas.

Jānis Grašs
“SB Siltumtehnika” Apkures nodaļas vadītājs

Pie ūdens skaitītāja jābūt uzstādītam pretvārstam un sietiņfiltram. Sietiņfiltrs nepieciešams, lai skaitītājā nesaiet gruži un neapstātos. Savukārt pretvārsts nodrošina to, ka ūdens plūst tikai vienā virzienā. Tas, kas ir tieši šajā [Lolitas] gadījumā, pretvārsts nodrošinātu dzīvokļa iekšējo ūdensapgādi, lai uzsildītais ūdens nenokļūtu atpakaļvirzienā.

Lolitas pašvaldības dzīvoklī pašvaldības apsaimniekotājfirmas pārstāvji pirms diviem gadiem uzstādījuši vārstu vien pie paša boilera, pie skaitītāja tā nav. Konstatēts, ka vārsts pie boilera ir sabojājies (nav zināms, cik ilgi), bet nav dubultās aizsardzības pie skaitītāja, kas atturētu uzsildīto ūdeni no aizplūšanas kopējā stāvvadā.

TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPPUSĒ!