Ar šodienu stājas spēkā vairāki jauni epidemiloģiskie grozījumi, kuri ir izstrādāti Ministru kabineta noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.
No šodienas līdz 6.novembrim interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguve klātienē būs iespējama, pulcējot vienas klases skolēnus, grupas audzēkņus vai mājsaimniecības locekļus.
Lai ierobežotu Covid-19 izplatības riskus izglītības iestādēs un mazinātu to, ka pēc saskares ar inficētu personu interešu izglītības laikā izglītojamie ir spiesti atrasties mājas karantīnā un kavēt mācības, līdz šim bijis noteikts, ka līdz 6.novembrim klātienē notiek tikai individuālās interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmas apguve.
VM secinājusi, ka ierobežojumos nepieciešams veikt precizējumus, jo interešu izglītības programmu apguve klātienē ir pilnībā iespējama, arī nepārkāpjot grupu, klašu vai kursu nekrustošanās nosacījumu. Tā var notikt vienas grupas, klases vai kursa ietvaros, kas jau ikdienas mācību procesā izglītības iestādē darbojas kā vienots kopums esošā regulējuma izpratnē.
Tas ir attiecināms gan uz gadījumiem, kad interešu izglītības programma tiek īstenota uz vietas izglītības iestādē, gan arī uz gadījumiem, kad programmas specifikas dēļ to īsteno ārpus izglītības iestādes tajā pašā administratīvajā teritorijā, piemēram, peldētapmācība peldbaseinā vai slidotapmācība ledus hallē.
Tāpat interešu izglītības un profesionālās ievirzes programmu varēs apgūt klātienē individuāli, tostarp kopā ar personu no vienas un tās pašas mājsaimniecības, piemēram, citu ģimenes locekli – māsu vai brāli -, ar ko tāpat izglītojamais ir saskarsmē, un nav nozīmes, vai tie satiekas arī nodarbībā vai tikai mājās pēc savām ikdienas gaitām. Šāds nosacījums attiecas arī uz individuālām sporta treniņu nodarbībām un amatiermākslas un citiem mākslinieciskiem kolektīviem.
Izglītības programmu apguvē un mēģinājumu procesos aizliegts rīkot aktivitātes un publiskus un privātus pasākumus, kuros piedalās izglītojamie un personas no citas grupas, klases, kursa vai kolektīva. Tostarp aizliegts doties uz citu pašvaldību administratīvajām teritorijām.
Ierobežojumi interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvē neattiecas uz sporta un izglītības iestādēm, kurās vienlaikus ar vispārējās pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības programmu īsteno arī profesionālās ievirzes izglītības programmu.
Turpmāk izglītības iestādes informēs kontaktpersonas vai viņu likumiskos pārstāvjus par nepieciešamību atrasties mājas karantīnā, ja iestādē konstatēs Covid-19 infekcijas perēkli.
Mutes un deguna aizsegu varēs nelietot persona, kas ir pārslimojusi Covid-19, kā arī pie konkrētiem nosacījumiem apmeklētāji tādos pasākumos, kuros ir fiksētas vai personalizētas sēdvietas, vienlaikus sejas maska turpmāk būt jāvelk arī taksometru pasažieriem un vadītājiem.
Ņemot vērā minēto, tiek noteikts, ka, ja persona, uzrādot antivielu laboratoriskās izmeklēšanas rezultātus un izrakstu no pacienta slimības vēstures, var pierādīt, ka ir pārslimojusi Covid-19 pēdējo sešu mēnešu laikā un šo faktu apliecina ārsta izsniegta izziņa, persona var nelietot mutes un deguna aizsegu.
Savukārt attiecībā uz publiskiem pasākumiem, kas tiek organizēti muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, teātru ēkās, koncertzālēs, kinoteātros, kongresu un konferenču centros un ar minētajām vietām saistītajās ārtelpās, ja pasākuma laikā apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās, mutes un deguna aizsegs nav jālieto. Ejot uz sēdvietu vai atstājot sēdvietu, personai jāievēro divu metru distancēšanās nosacījumus.
Mutes un deguna aizsegus var nelietot ne tikai bērni līdz 13 gadu vecumam, bet arī personas ar īpašām vajadzībām, proti, acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru rezultātā personai trūkst spēju vai iemaņu sejas maskas lietošanai.
Vienlaikus veiktas izmaiņas nosakot, ka mutes un deguna aizsegi jālieto arī taksometrā vai vieglajā automobilī, ar kuru veic pasažieru komercpārvadājumus. Sejas maska jālieto gan vadītājam, gan pasažierim. Izņēmums tiek piemērots gadījumā, ja transportlīdzeklī pasažieri ir nodalīti ar barjeru.
Uzziņu par to, ka persona ir pārslimojusi Covid-19 un var neievērot pašizolāciju, turpmāk varēs izsniegt ne tikai ģimenes ārsts, bet jebkurš ārsts, kas izvērtējis pacienta slimības vēsturi.
Turpmāk personas ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi varēs pamest noteikto uzturēšanās vietu, lai ar personīgo vai specializēto transporta līdzekli, piemēram, sporta komandas transportu vai čarterreisu, dotos uz savu mītnes zemi, paredz šodien spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.
Par uzturēšanās vietas pamešanu būs jāinformē ārstējošais ārsts, bet ja tāda nav, tad jāinformē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), lai varētu veikt izmaiņas inficēto personu reģistrācijā. VM akcentēja, ka minētajām personām tiešā ceļā ir jādodas uz mītnes zemi un tās nedrīkst nonākt ciešā kontaktā ar citām personām un atrasties sabiedriskās vietās.