Dzērājšoferi Jāni Seimuškinu pagājušajā ceturtdienā apcietināja tiesas zālē. Parasti par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu reibumā ar smagām sekām pirmajā tiesu instancē nearestē, ļaujot pacīnīties otrajā un trešajā instancē, taču šoreiz Rīgas rajona tiesas tiesnese lēma par kardinālu soli.
Savu lēmumu tiesnese Inese Siliņeviča paskaidroja ar bažām, ka notiesātais varot pastrādāt kādas muļķības – bažas rodoties, vērtējot vīrieša personību.
2019. gada 15. jūnijā trīs vīri – mežstrādnieki Jānis, Lauris un Aigars – jau no paša rīta Krimuldas novada Raganā svinējuši Aigara dzimšanas dienu, kas bijusi iepriekšējā dienā. Dzēruši šņabi un alu.
Kā tiesā liecināja Aigars, pievakarē viņam palicis slikti un viņš vests mājās uz Sējas novadu. Pie stūres Laura džipam “Toyota Hilux” sēdies Jānis.
Aigars sēdējis aizmugures sēdeklī un vienā brīdī redzējis, ka automobili sanes un tas slīpi virzās pretim lielam kokam. Paspējis vēl piepacelt kājas. Ticis sveikā cauri bez dzīvībai bīstamām traumām. Atceras, ka pienācis kaimiņš.
Kaimiņš bijis netālu. Ap pusastoņiem vakarā redzējis, ka ar ātrumu ap 100 km/h pa ceļu Murjāņi–Sēja nesas džips, to samet.
Licies, ka iebrauks izcirtumā, taču nelaimīgā kārtā trāpījis vienīgajā kokā.
Kaimiņš pāris minūšu laikā bijis notikuma vietā, pa ceļam zvanījis Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai un glābējiem, kas atbraukuši kādu desmit minūšu laikā.
“Pie samaņas bija tikai Aigars. Jānis izkāpa no šofera vietas un saļima, gārdza. Lauris bija samīcīts priekšējā pasažiera vietā. Automobiļa dzinējs ietriekts salonā, salauztas riteņu asis, saliekts rāmis. Briesmīgs bijis trieciens. Gaisa spilveni nostrādājuši. Drošības jostas nebija lietotas – visticamāk, iespraustas, lai nepīkst, un aizliktas aiz muguras,” domā liecinieks.
Seimuškinam bija vairāku ribu lūzumi un iekšējo orgānu bojājumi, bet nu ir uz savām kājām. Savu vainu tiesā neatzina, jo neatceroties negadījumu.
Atminoties tikai to, ka dzēruši un Lauris teicis, lai sēžoties pie viņa automobiļa stūres. Tad pamodies slimnīcā (viņam asinīs konstatēja 2,04 promiles alkohola).
Prokurors Džeralds Pooks piezīmēja, ka nevarot būt šaubu, kurš sēdējis pie stūres: uz to norādot divi liecinieki un siekalas uz vadītāja gaisa spilvena.
Trešais liecinieks Lauris uz tiesu netika uzaicināts, jo viņš neko nespēj liecināt…
Kā atklāja viņa brālis, Laurim atrauti smadzeņu stumbra nervi pie galvas, un viņa apziņa esot nulles līmenī bez cerībām atjaunoties.
Lauri uz maiņām kopjot māte ar draudzeni, bet viņš palīdzot ar naudu. Laurim nepieciešama pastāvīga uzraudzība, jo viņš nekontrolējami mēdzot staigāt, izņemti visi zobi. Viņam ar draudzeni ir bērns.
Laura invalīda pensija – 270 eiro. Laura brālis kompensāciju pagaidām no Seimuškina nepieprasa: gaida uz apdrošinātāju lēmumu pēc tiesas sprieduma.
Kopšana un rehabilitācija nav lēta, piemēram, desmit dienas rehabilitācijas centrā maksājot 1000 eiro.
Prokurors lūdza par nodarīto tiesu noteikt Seimuškinam četru gadu reālu cietumsodu un uz pieciem gadiem atņemt transporta līdzekļu vadītāja tiesības, bet, ņemot vērā, ka avārija notikusi četru gadu un astoņu mēnešu nosacīta cietumsoda par miesas bojājumu nodarīšanu termiņa pārbaudes laikā, galīgo cietumsodu noteikt uz septiņiem gadiem.
Seimuškina advokāts Dagnis Zacmanis lūdza tiesu noteikt maigāku sodu: “Jā, notikums ir bezgala traģisks. Piekrītu prokurora argumentiem. Nav šaubu, ka Seimuškins bijis pie stūres. Taču sekas būtu bijušas mazākas, ja pasažieri būtu piesprādzējušies.
Jā, vadītājam ir jāatbild par to, ka pasažieri piesprādzējas, bet arī pašu pasažieru pienākums ir piesprādzēties. Turklāt Lauris ne tikai nebija piesprādzējies, bet turējis kājas uz priekšējā paneļa.”
Tomēr tiesa piesprieda Seimuškinam piecu gadu un astoņu mēnešu cietumsodu, tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem, kā arī 200 eiro samaksu valstij par advokāta pakalpojumiem.
Seimuškins autovadītāja tiesības bija ieguvis tikai trīs mēnešus pirms avārijas.