Kas viņam ir savādāks ar to, kas mums līdz šim bija pazīstams – viņš ir infekciozāks. Potenciāli arī klīniskās pazīmes varētu būt smagākas, bet uz doto mirkli vēl trūkst precīzu epidemioloģisko datu par to, cik viņš varētu būt klīniski smagāks,” skaidro veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Kaspars Kovaļenko.
Lai turpinātu dzīvot un vairoties vīruss pielāgojas jaunai populācijai, tāpēc arī turpmāk saskarsimies ar jauniem vīrusa paveidiem.
“Šis vīruss var nonākt arī dzīvnieku populācijā. Runājot par šo Lielbritānijas celmu, potenciāli tam infekciozitāte arī dzīvnieku populācijā varētu būt augstāka. Līdz ar to dzīvnieki varētu potenciāli šo vīrusu savā starpā pavairot, pēc tam nododot cilvēkiem. Mums vēl ir daudz nezināmā par šo vīrusu.”
“Tas ko mēs zinām, ka šis Lielbritānijas variants izplatās tā teikt veiksmīgāk no vīrusa viedokļa un ir arī ziņas no Lielbritānijas pētniekiem, ka, iespējams, tas var izraisīt arī smagākas slimības formas,” norāda infektoloģe Sniedze Laivacuma, piebilstot, ka šobrīd ir pāragri runāt par ierobežojumu mīkstināšanu.
Esot jānovēro, kā izplatās jaunais vīrusa celms. Arī vakcīnu ražotājiem jādomā par pošu pielāgošanu jaunajiem paveidiem. Tomēr neesot šobrīd arī pamata teikt, ka esošās vakcīnas nepasargās no jaunajiem vīrusa celmiem.
“Jāsagatavojas, ka tuvākais gads nebūs tāds, kāds mums bija pirms,” norāda Laivacuma. Saslimstības samazināšanās atkarīga no ikviena iedzīvotāja un tā, cik ļoti sabriedrība ievēros noteiktos ierobežojums. Plašāk skatieties augstāk pievienotajā sižetā.
VIDEO: