Dumpis: Covid-19 nav beidzies pats par sevi, nevajadzētu izaicināt likteni

“Nekas īsti nav beidzies”, Covid-19 nav uzvarēts, un  līdz šim ir ieguldīts milzu darbs, lai Latvija būtu samērā droša valsts, un nevajadzētu izaicināt likteni un mēģināt būt pārdrošiem, aicināja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Tas, ka Latvijā piecas dienas pēc kārtas nav atklāti jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, ir labas ziņas, taču jāņem vērā, ka bija svētku brīvdienas, daudzas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti nestrādāja, intervijā Latvijas Radio pauda Dumpis.   

“Esmu optimists, bet jāpagaida vēl kādas piecas dienas, lai varētu izdarīt secinājumus,” atzina Dumpis.

Ja saslimšanas gadījumu skaits arī nākamajās dienās nebūs liels, tad varēs spriest, ka situācija patiešām ir stabila un Latvijā nepastāv iekšējais apdraudējums, tad apdraudējums pārsvarā būs no ārzemēm, jo ārzemēs situācija pasliktinās, norādīja infektologs.

Viņš apšaubīja, ka nākamajās dienās arī nebūs neviena saslimušā, turklāt būs jāskatās, kā aizvadītas svētku brīvdienas un kā cilvēki ievēroja piesardzību, un to, iespējams, varēs uzzināt vēl pēc 10 dienām. 

Dumpis atgādināja par citu valstu, piemēram, Islandes, Jaunzēlandes, Horvātijas, Serbijas pieredzi, kur arī vairākas dienas nebija reģistrēti jauni inficēšanās gadījumi, bet pēc tam atkal konstatēti uzliesmojumi.  

“Nevaram būt droši, [..] nevaram teikt, ka esam uzvarējuši šo epidēmiju,” uzsvēra Dumpis.  

Taču, ja situācija uzlabosies, varētu spriest par kādu ierobežojumu atcelšanu,

bet ierobežojumi jau tagad ir minimāli, un lieli pasākumi telpās tāpat nevarēs notikt, uzsvēra Dumpis.

Viņš pieļāva, ka varētu diskutēt par iespēju atcelt prasību obligāti lietot sejas maskas sabiedriskajā transportā. Viņaprāt, šo prasību varētu atcelt, ja saslimšanas gadījumu skaits ir mazs un riski ir zemi.  

Ja inficēšanās skaits neaugs, būtībā mēs atgriezīsimies situācijā, kāda bija martā, – “gaidīt no ārzemēm Covid-19 pozitīvos cilvēkus un gaidīt, kad viņi inficēs pārējos”, atzina infektologs.

Atsākās ceļošana, un līdz ar to atkal jābūt ļoti uzmanīgiem, jo arī vairākās Eiropas valstīs pēc pulcēšanās ierobežojumu atcelšanas atkal aug saslimušo skaits, uzsvēra Dumpis.

“Nekas nav garantēts, pagaidām mums gājis labi, bet, ja gribam turpināt dzīvot un turpināt darīt visu, ko darām, jābūt ļoti modriem,” sacīja Dumpis.

 “Nekas īsti nav beidzies, mums iet labi tāpēc, ka mēs daudz pie tā strādājām, lai ietu labi.

Galvenais – nekļūt pārdrošiem, nedomāt, ka vīruss pārgājis pats par sevi. Jāsaprot, ka milzu darbs ieguldīts, lai Latvija būtu droša valsts, un nevajadzētu izaicināt likteni un mēģināt būt pārdrošiem,” aicina Dumpis.

Viņaprāt, arī no atvaļinājumiem ārzemēs šovasar būtu jāatturas, jo šobrīd ceļošana nevarētu būt pārāk droša, iespējams, uz Lietuvu var braukt, taču kopumā ceļošana ir pastiprināti riski. Turklāt situācija var strauji mainīties un galamērķa valstī atkal var ieviest kādus ierobežojumus vai karantīnu.  

Dumpis atzina, ka infektologi jau gatavojas otrajam saslimšanas vilnim, jo pasaules statistika liecina par šādu tendenci. 

Savukārt vakcīnas prognozes, pēc viņa teiktā, uzlabojas, un vakcīnas varētu būt pieejamas jau šī gada beigās vai nākamā gada sākumā.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku.

Avots