Lai gan daudzi autovadītāji šo jautājumu mēdz atstāt novārtā, pat šķietami neliela nolaidība var novest pie ļoti nopietnām sekām, tostarp – arī pie tiesību zaudēšanas.
Svarīgi paturēt prātā, ka, ja vadītāja apliecības derīguma termiņš ir beidzies vairāk nekā pirms trim gadiem, tās atjaunošana vairs nenotiek pēc vecās kārtības. Tagad, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, lai atkal iegūtu tiesības vadīt transportlīdzekli, būs jāapgūst teorētiskie pamati un jākārto arī braukšanas eksāmens. Diemžēl daudzi šo nosacījumu pamana tikai tad, kad tas jau sagādā problēmas.
Šīs izmaiņas ir spēkā kopš 2024. gada 15. novembra un tās ieviestas, ņemot vērā satiksmes drošības aspektus. Ja agrāk vadītāja apliecību bija iespējams atjaunot pat pēc desmit vai vairāk gadiem, tad tagad šāda iespēja ir ievērojami ierobežota. Galvenais mērķis – pārliecināties, ka pie stūres atgriežas tikai tie, kuri ir saglabājuši prasmes un sekojuši līdzi ceļu satiksmes noteikumu izmaiņām.
Precīzs to cilvēku skaits, kuri vēlētos atjaunot sen beigušos tiesības, nav zināms, taču CSDD norāda, ka šādi gadījumi ir visai bieži. Nereti izrādās, ka cilvēks vēlas atgūt apliecību, kuras termiņš beidzies pirms vairāk nekā desmit gadiem.

CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs Juris Teteris uzsver – būtiskākais aspekts ir drošība. Ja persona ilgstoši nav piedalījusies satiksmē, rodas jautājums, vai viņas zināšanas un praktiskās prasmes joprojām ir pietiekamas, lai droši vadītu transportlīdzekli.
Izmaiņas normatīvajos aktos nav notikušas bez pamata – tās pamatotas ar reāliem gadījumiem, kad cilvēki pēc ilgstoša pārtraukuma vēlējušies atgriezties satiksmē. Satiksmes ministrija norāda, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ekspertu brīdinājumiem un pētījumiem, kuri rāda – daudzi autovadītāji neuzskata par nepieciešamu atjaunot savas zināšanas.
Piemēram, 2024. gada jūlijā veiktais pētījums “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indekss”, kas tapa sadarbībā ar Drošas braukšanas skolu un pētniecības centru “Norstat”, atklāja, ka 42% autovadītāju neplāno pārskatīt savas zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem. 14% uzskata to par nevajadzīgu, bet vēl 28% atzīst šādu vajadzību, taču nespēj saņemties to īstenot.

Saskaņā ar noteikumiem, ja vadītāja apliecība nav bijusi derīga ilgāk par trim gadiem, lai to atjaunotu, jāiziet teorētiskais kurss un jānokārto gan teorētiskais, gan praktiskais eksāmens. Vienīgi tad, ja pēdējo trīs gadu laikā persona ir bijusi derīgas apliecības turētājs citā valstī, šie eksāmeni nav jāveic.
Gadījumos, kad personai ir vairākas kategorijas, eksāmeni jākārto tikai B kategorijā – tas nozīmē, ka pietiek ar zināšanu un braukšanas pārbaudījumu šajā kategorijā.