Cilvēki ir ļoti dusmīgi par brīvdienu ierobežojumiem!

Sestdiena, 5.decembris ir pirmā diena, kad ārkārtējās situācijas apstākļos Covid-19 ierobežošanas nolūkā brīvdienās ir ļauts iegādāties tikai pirmās nepieciešamības preces.

Ar lentām norobežoti vai apklāti dažādu preču stendi, mobilizēti darbinieki, ierobežota skaita iepirkumu grozi un ratiņi – šādi veikali cenšas praksē ieviest valdības lēmumu brīvdienās un svētku dienās atļaut iegādāties tikai pārtiku, higiēnas preces un degvielu.

Kā stāsta tirdzniecības vietu pārstāvji – lielākoties cilvēki ir saprotoši.

“Šodien mūsu kolēģi nāca uz darbu ātrāk, jo bja darbā 6.30, jo aptuveni divas stundas aizņem sagatavot visas preces, norādīt to, kas nav pieejams.

Alkohola nodaļa, nepārtikas preces norobežotas ar lentu vai apklātas, skan džingls un izvietoti plakāti. Tie cilvēki, kas dodas uz veikaliem, lielākā daļa ir informēti par jaunajiem ierobežojumiem, varbūt daži, kas nav informēti, jautā kolēģiem. Mēs novērojām, ka pagaidām cilvēki ir tiešām saprotoši, ” stāsta Mazumtirgotāja “Rimi” pārstāve Elīna Šakirova.

Kāds pircējs – Harijs – norāda, ka, viņaprāt, jaunie ierobežojumi ir pareizi, jo veikalos būs mazāk pulcēšanās un darba dienās vienlaikus veikalā nevarēs būt tik daudz cilvēku kā iepriekš.

Sastaptā pircēja Jeļena norāda, ka tik reti dodas uz veikalu, ka viņu tirdzniecības ierobežojumi netraucē. Arī šodien ieradusies, jo nepieciešama eļļa.

Tomēr, kā sestdien novēroja TV3 ziņas, netrūkst arī tādu pircēju, kuri nav mierā ar jaunajiem ierobežojumiem un pie kārotās preces cenšas tikt par spīti acīmredzamiem norādījumiem veikalos, ka tās nav pieejamas.

Kāda sastaptā pircēja, mēģinot tikt garām ierobežojumiem, uz veikala darbinieku atgādinājumu, ka prece būs pieejama pirmdien, norāda, ka tad jau būšot par vēlu. Gribējusi nopirkt mikro SD karti ar 32 gigabaitu atmiņu.

Tikmēr cits pircējs, Sergejs, atzīst, ka grib nopirkt “Sanitaizeru”, kas taču esot prece aizsardzībai pret vīrusu. Taču, kā izrādās, to iegādāties nevarot – viss nožogots. “Kas tā par lietu? Kāpēc to nevar pirkt? Trakomāja, kas tie par sarakstiem?

Ierobežojiet veikalu apmeklēšanas laiku, ieviesiet komandantstundu, lai mazāk uz ielas atrodas, bet nu saraksti, ko pirkt un ko nē – pilnīgas muļķības,” viņš uzskata.

Arī Andris uzskata, ka ierobežojumi tirdzniecības vietās Latvijā ir diezgan muļķīgi un viņam nepatīk. Andra ieskatā, tie būtiski neko nemaina, jo veikalā vienalga atrodas pircēji.

“Slikti, citā laikā es netieku uz veikalu. Šodien, piemēram, kādas dāvanas gribētu nopirkt, bet neko nevaru – šis nav pārdomāti,” atzīst cita pircēja – Aleksandra.

Pircējiem gan jāņem vērā, ka veikalu kases arī ir pielāgotas jaunajiem ierobežojumiem, proti, ja cilvēks vēlas iegādāties, piemēram, pannu, aizejot pie kases, šo preci viņam nepārdos.

Lai atvieglotu pircēju ieprikšanos un izvairītos no dažādām nepatīkamām situācijām, daļā veikalu ir pieejami skeneri, ar kuru pircējs var pārbaudīt, vai konkrēto preci var vai nevar iegādāties.

Tā piemēram, noskenējot šampūnu, nekādu problēmu nav, savukārt, ja ir vēlme brīvdienās iegādāties zeķubikses, skeneris uzrādītu, ka šī prece patlaban nav pieejama.

Kā jau bija prognozēts, lielākā daļa cilvēku brīvdienās aizliegtās preces – alkoholu, tabaku – iepirkuši piektdien, 4.decembra, vakarā. Veikalos veidojušās pat rindas, tomēr cilvēki izturējušies ar izpratni un konflikta situācijas nav veidojušās.

“Cilvēki bija iepazinušies ar noteikumiem, to mēs redzējām arī veikalos – ievērojami pieauga atsevišķu kategoriju pārdošana – alkoholiskie dzērieni, tabaka, saimniecības preces un rotaļlietas.

Visos “Maxima” veikalos mierīgi, ļoti operatīvi veicām resursu mobilizēšanu, gan informējot sabiedrību, lai primāri iepazīstas ar šiem noteikumiem, kā arī aicinājām būt saprotošiem pret mūsu kolēģiem pie kasēm, jo viņi jau arī pilda valdības rīkojumu,” saka “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Par spīti ierobežojumiem, TV3 ziņas novēroja, ka veikalos 5.decembrī pircēju netrūkst. Tirdzniecības vietas aicina pircējus arī gadījumos, ja tiek pirkta viena prece, noteikti paņemt iepirkumu ratiņus vai grozu, tādējādi atvieglojot darbu apsargiem, kuriem ir jākontrolē cilvēku skaits veikalā.

Avots