Aizdomas, ka mirušajai skolotājai bijis viltus Covid-19 sertifikāts

“Latvijas Avīzes” rīcībā esošā informācija liecina, ka sieviete nomirusi 25. oktobrī pēc saslimšanas ar kovidu. Viņai esot bijis kovidsertifikāts, taču ārstiem jau sākotnēji pēc slimības gaitas esot bijušas aizdomas, ka sertifikāts ir viltots un paciente nav vakcinēta.

Neilgi pirms E. Kornas-Opincānes nāves slimnīcā pie viņas bijusi policija. Likumsargu ierašanos man apstiprināja arī Tukuma slimnīcā, vairāk gan neko nekomentējot un pacientes vārdu neminot. Sīkākus komentārus nesniedz arī Valsts policija. Pedagoģes kolēģiem Tukumā notikušais bijis liels šoks, skolotāja bijusi ar lielu autoritāti un cienīta.

Vakar Saeima pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus, ar kuriem par viltota sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Ar grozījumiem noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. Ar likuma izmaiņām pastiprināta arī atbildība par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu piedāvāšanu vai nodošanu personiski vai ar starpnieku valsts vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš nav valsts amatpersona.

Par šādu pārkāpumu personu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Jaunais regulējums būs izmantojams arī citu ar vakcīnām ierobežojamu slimību izplatīšanās gadījumā, atzīmē likumprojekta autori.

Kā paskaidroja Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins, pašreizējais Krimināllikuma 275. pants ļauj saukt pie atbildības par viltota dokumenta realizēšanu un izmantošanu, bet jaunais 275.2 pants ļaus pie atbildības saukt personu jau pieķeršanas brīdī, tādējādi tikšot taupīti resursi, lai vāktu pierādījumus tam, ka viltotais sertifikāts ticis arī izmantots, piemēram, ieejot veikalā. Tātad sodīs jau par viltojuma iegūšanu un glabāšanu. Savukārt 275.3 pants nepieciešams, lai sekmētu atzīšanos un viltotāju atmaskošanu. “Skaidrs, ka pēc 15. novembra, kad daudzās profesijās nepieciešama obligāta vakcinācija, būs vairāk mēģinājumu izmantot viltotus sertifikātus,” norāda A. Judins.

Divi jauni panti

* 275.2 pants. Viltota sadarbspējīga sertifikāta iegūšana un glabāšana.

Par viltota sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

* 275.3 pants. Viltota sadarbspējīga sertifikāta ieguvēja, glabātāja un izmantotāja atbrīvošana no kriminālatbildības.

Personu, kura ieguvusi, glabājusi vai izmantojusi viltotu sadarbspējīgu vakcinācijas, testēšanas vai pār­slimošanas sertifikātu, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja tā pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu.

Avots