Vai zināji, ka bērniņš var piedzimt arī “BEZ DZIMUMAKTA”?!

Kad aptuveni pirms gadiem desmit Lasvegasā kādai nevainīgai jaunietei piedzima bērns, iesākumā speciālisti pret šo faktu izturējās ar zināmu skepsi un humoru. Taču vēlāk noskaidrojās, ka reģistrēti vairāki desmiti šādu gadījumu un tiem visiem ir absolūti vienāds scenārijs. Šķīsto sieviešu neapaugļotās olšūnas sākušas attīstīties un pārvērtušās par pilnīgi normālu embriju, bet vēlāk pēc noteiktā laika pasaulē nākuši veselīgi bērniņi. Piedzimušas tikai meitenītes, kas bezdzimuma vairošanās gadījumā ir saprotama lieta. Ģenētiķi to sauc par partenoģenēzi.

Kā kukaiņiem un kāpuriem
Partenoģenēze bieži novērojama zemākajām dzīvības formām, piemēram, kukaiņiem un kāpuriem. To, ka bezdzimuma vairošanās iespējama arī cilvēkiem, tāpat citiem zīdītājiem, zinātne vēl nesenā pagātnē noliedza. Tiesa, 50. un 60. gadu zinātniskajā literatūrā rodamas dažas liecības, ka šādi vairošanās gadījumi novēroti ekstremālos apstākļos un pilnīgā izolācijā turētiem dzīvniekiem. Mūsdienās speciālisti, kas nodarbojas ar molekulāro bioloģiju, protams, var likt jebkuras dzīvas būtnes šūnai pārvērsties auglī, taču šie laboratorijas eksperimenti ar mēģenēm ir ļoti tāli no lietu dabiskās gaitas. Tāpēc zinātnieki ir norūpējušies, jo parādība eksistē, bet to izskaidrot viņi nespēj.

Medicīnas literatūrā minēti daudzi gadījumi, kad sievietes kļuvušas grūtas, nebūdamas intīmā kontaktā ar vīrieti.

Šī parādība skaidrota ļoti dažādi, pat līdz absurdam. Runāja par spermatozoīdu unikālo dzīvotspēju. Par grūtniecības cēloni lesbietēm uzskatīja sēklu, kas brīnumainā kārtā it kā saglabājusies kādai no partnerēm. Lai izskaidrotu šādu grūtniecību, nācās apveltīt spermatozoīdu ar pārdabiskām pārvietošanās spējām. Taču tas nav pārliecinoši, īpaši ņemot vērā mūsdienās pieaugošo vīriešu neauglības problēmu. Pat niecīgs aktīvo spermatozoīdu skaita samazinājums laupa vīrietim apaugļošanas spēju. Tieši šis fakts tiek ņemts vērā, izstrādājot vīriešu kontraceptīvos līdzekļus. Jāteic, ka arī spermatozoīda dzīvotspēja nav tik liela, kā pieņemts domāt.

Pārejiet nākamajā lappusē, lai turpinātu lasīt šo rakstu!