Linda Leen pastāsta par savu “atkarību”

 

Ķīmiskā formula C8H10N4O2, plašāk pazīstama kā kofeīns, pēc iedarbības ir stimulants, kura galvenais iedarbības mehānisms ir adenozīna darbības (kas rada miegainību) bloķēšana. Tas izskaidro, kāpēc daudzi no mums, patērējot kafiju, jūtas mazāk noguruši. Mazās devās kofeīns uzlabo arī garīgo darbību un modrību.

Protams, kofeīns neietekmē visus vienādi, katra personiskā reakcija uz kofeīnu var būt ļoti atšķirīga.

Nacionālās Kafijas Asociācijas (The National Coffee Association) pētījums liecina, ka kafija īsā laikā var veicināt kognitīvās funkcijas, īstermiņa atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanos, tādējādi prātam ļaujot uztvert jaunu informāciju daudz ātrāk. Pašsaprotami, ka dienas laikā līdz ar dažādu lēmumu pieņemšanu krītas mūsu koncentrēšanās spējas un daļa darbu tiek veikti “automātiski”.

Paškontroli un koncentrēšanās spēju var stiprināt ar kafiju, īpaši tad, kad esam pārguruši. Pieņemt lielus lēmumus uz noguruma fona nav prātīgi, tādēļ, ja dienas beigās jāpieņem vēl kāds svarīgs lēmums, krūze kafijas palīdzēs uz mirkli sakoncentrēties, kontrolēti izsvērt visus par un pret un lemt ar “skaidru” prātu.